Zwalczanie mrówek
Mrówki to powszechnie występujące owady, których populacja w
Polsce jest bardzo zróżnicowana. W Polsce żyje około 200 gatunków
mrówek, a większość z nich jest niegroźna dla ludzi i nie
powoduje szkód w ogrodach i domach. W tym artykule przedstawimy
informacje na temat wyglądu, zachowania i roli mrówek w ekosystemie
Polski.
Wygląd i zachowanie mrówek
Mrówki charakteryzują się niewielkimi rozmiarami i zazwyczaj ciemnym ubarwieniem. Ich ciało jest pokryte chitynową osłoną, która zapewnia ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi i chorobami. Mrówki żyją w koloniach, składających się z samicy królowej oraz robotnic i samców. Królowa jest największym osobnikiem w kolonii i odpowiada za składanie jaj. Robotnice zajmują się budową gniazda, zbieraniem pożywienia oraz opieką nad młodymi mrówkami.
Gniazda mrówek
Gniazda mrówek mogą znajdować się w różnych miejscach, takich jak w ziemi, w kawałkach drewna, pod kamieniami, w ścianach budynków i innych miejscach. Są one wykonane z ziemi, drewna, traw i innych materiałów, zależnie od gatunku mrówek. Gniazda składają się z wielu komór, w których mrówki składają jaja i wychowują młode.
Rola mrówek w ekosystemie
Mrówki pełnią ważną rolę w ekosystemie, ponieważ pomagają w rozkładzie organicznych odpadów i poprawie jakości gleby. Mrówki wpływają także na równowagę w ekosystemie, ponieważ zjadają i regulują populacje innych owadów, takich jak mszyce, które mogą powodować szkody w uprawach rolniczych.
Najpopularniejsze z nich to:
- faraonki (Monomorium pharaonis),
- amazonki ( Polyergus rufescens),
- gmachówki (Camponotus ligniperda),
- hurtnice żółte (Lasius flavus)
- hurtnice czarne (Lasius niger),
- murawki darniowice (Tetramorium caespitum).
Najczęściej możemy w swoim domu spotkać faraonki. Przychodzą do naszych mieszkań w poszukiwaniu pożywienia. Zwalczanie mrówek jest uciążliwe ze względu na ich dużą liczebność.